Vyššia klasifikácia: Ameiurus
Čelaď: sumečkovitý (Ictaluridae)
Kmeň: strunatci (Chordata)
Rád: sumci (Siluriformes)
Dovozom bol rozšírený do takmer celého sveta, kde je mnohokrát považovaný za invazívny druh. V ČR sa vyskytuje v najteplejších oblastiach a dáva prednosť stojatým prehriatym vodám. V niektorých riekach tvorí dokonca dominantný druh. V 19. storočí bol vysadený na Třeboňsku, ale chov zlyhal, pretože v našich nedostatočne teplých vodách nedosahuje potrebnú veľkosť pre trh.
Nápadne podobný nášmu najznámejšiemu sumcovi, sumcovi veľkému. Líšia sa od neho predovšetkým veľkosťou, ale aj počtom fúzov. Zatiaľ čo sumec veľký má 6 fúzov (tri páry), sumček americký má fúzov 8 (štyri páry). Ďalej je medzi chrbtovou a chvostovou plutvou výrazná tuková plutvička ako u lososovitých rýb. Sumček americký má pri báze prsných plutiev jedovú žľazu a pichnutie sa o tvrdý lúč tejto plutvy je pomerne bolestivé. Sfarbenie je hnedasté a na bokoch býva svetlejšie, až mramorované. Je všežravý (omnivorný) a jeho potravinové preferencie sa menia podľa sezónnej ponuky. Rybári ho najčastejšie chytajú na dážďovku.
Podobným druhom, ktorý sa tiež šíri Európou, je sumček čierny (Ameiurus melas). V ČR bol jeho výskyt vo voľných vodách potvrdený prvýkrát v roku 2008.[2]
Prevzate: https://cs.wikipedia.org/wiki/Sumeček_americký
Komentáre
Zverejnenie komentára